Belkin BoostCharge Pro Braided USB-C to USB-C Cable (1M) – Black (CAB025FQ1MBK), 5A/240W, 480Mbps, 350K+ Bend, USB-IF Certified, 2 Years Warranty
SKU:CAB025FQ1MBK
Belkin
Availability:
25 in stock
25 in stock
Stock Availability
Melbourne 7
Perth CALL
Sydney CALL
Adelaide 18
Brisbane CALL
Belkin BoostCharge Pro Braided USB-C to USB-C Cable (1M) – Black (CAB025FQ1MBK)
What’s in the Box :
BoostCharge Pro USB-C to USB-C Braided Cable 240W, 1m, Black
Sustainability meets durability in the new BoostCharge Pro USB-C to USB-C Braided Cable 240W. Fast charge your iPhone 16 from 0-50% in 25 minutes,† and Macbook 2021 from 0-50% in 30 minutes.† Built to last, this braided nylon cable survives 350,000+ bends & 20,000+ plug ins.‡
At a Glance :
iPhone 16 from 0-50% in 25 minutes † and Macbook 2021 in 0-50% in 30 minutes†
Recycled braided nylon exterior allows for added flexibility and handling
Safely and durably built to survive 350K+ bends and 20K+ plugs‡
Premium quality materials and design
Compact and easy to carry and store
USB-IF-certified
Compatible with iPhone 16 and Samsung Galaxy S25 and earlier
2-year warranty
Complies with Global Recycled Standard 4.0. Certified by Intertek TE-00114861
Tech Specs :
Jacket Material
Braided PCR
Warranty and Support
2-year warranty
Wattage
240W